Würth - Partr Rally Vsetín (MČR) - N1 / 1. místo

*

*

*

Na rally v Hradci nám nepřálo štěstí a porucha převodovky nás připravila o první místo. Pokud jsme tedy chtěli titul mistrů republiky, museli jsme do Vsetína.
To co se dělo ve Vsetíně, bylo i na adrenalinový sport jako je rally extrémní. Sníh a led, změny teplot, změny RZ, časů a jiné nestandardní situace doslova napnuly nervy posádek na maximum. Před závody i v jejich průběhu dobrovolně i nedobrovolně odstupovala jedna posádka za druhou a auta lemovala příkopy už během seznamovacích jízd. Nám však nezbylo nic jiného než zabrat. Na první kolo jsme si půjčili od mechaniků gumy koupené někde v supermarketu, které jsme zkoušeli hodinu před startem na mokru, kde ještě fungovaly. Na RZ 2, kterou jsme začali, byl však čistý led a vlastnosti těchto gum se blížily letním pneumatikám, na kterých jsme trénovali. V RZ 2 jsme jeli opravdu za hranou a „pouhých“ 12s, které jsme ztratili, bylo maximum čeho jsme mohli dosáhnout. Na druhé kolo (RZ 3 a 4) jsme nasadili zimní pneumatiky, jelo se dobře a obě RZ jsme vyhráli a stáhli jsme ztrátu a vytvořili si malý náskok. Do 3 kola překryl trať ještě mokrý sníh a vzniklo nečitelné kluziště. Jeli jsme zbytečně na hraně, protože naši soupeři tuto RZ už vzdali. Robert Mikulka za námi přijel po 40s a Jirka Hladík dostal 2 minuty.

Vypětí vystřídala obrovská radost z 1. místa v N1 a především z titulů mistrů republiky v celkové klasifikaci třídy N1 za rok 2006! Jako bonus za naše nasazení byl další pohár za skvělé 2. místo v celkové klasifikaci třídy N (do 2000ccm). Neuvěřitelné 11. místo v absolutní klasifikaci ze všech tříd (82 posádek) s nejslabší a nejstarší sériovou 13-ti stovkou ve startovním poli, bylo krásné poděkování Suzuki Swift GTI, která dokázala neuvěřitelné. Porazit totiž tolik 300 koňových čtyřkolek a speciálů se samosvorem na sněhu, je spíše zázrak. Swiftům kvůli jejich stáří letos končí homologace a toto bylo jejich poslední rozloučení s národním i mezinárodním šampionátem v rally.

Labská Trotina Rallye (MČR) - N1 / odstoupení z 1. místa
*

Na Labskou rally jsme se opravdu těšili. Počasí vyšlo skvěle, v pátek jsme vyhráli prolog (3s na 1,5km), druhý den se dařilo a 1. místo se jevilo velmi reálné. Před startem do 4.RZ se nám však rozpadla rozvodovka a bylo po závoděL. Ve 3 RZ přišla smůla na Roberta Mikulku, který prorazil gumu a ztratil přes minutu na Hladíka, tuto ztrátu velmi statečně stahoval a získával v každé RZ desítky vteřin, v poslední RZ mu chybělo ještě 20 s, ale snahu přehnal a výletem mimo trať bylo vše jasné. Jirka Hladík, který by byl třetí, získal bez boje 20 bodu za 1. místo a tím se nám opět zkomplikovala cesta k titulu MČRL.

Böttcher Rally Vyškov (MČR) - N1 / 2. místo
*

Další soutěží v seriálu MČR ve sprintrally bylo rally Vyškov. Do slova na poslední byl přesunuto MSR z Nitry právě do Vyškova. Ve třídě N1 tedy přibyla aktuálně vedoucí posádka mezinárodního šampionátu v rally Kapušanský – Kušnier. Srovnání bylo trochu překvapivé, slovenští kolegové si přivezli ze Slovenska 3 poháry, domů si neodvezli ve třídě N1 ani jeden a nejrychlejší posádka na Slovensku skončila na 4. místě se ztrátou na třetího Hladíka téměř 2 minuty. Boj o první pozici probíhal mezi téměř domácí posádkou Mikulka – Matušová a posádkou Pohner – Husák. Posádka Mikulka – Matušová zvítězila s rozdílem necelých 8 s a posádka Pohner- Husák si jízdou na jistotu a druhým místem opět upevnila vedoucí pozici v celkovém pořadí sprintrally 2006.

Sprintrallye Pelhřimov 2006 - Memoriál Tomáše Vojtěcha (MČR) - N1 / 1. místo

Technicky velmi náročnou soutěž dokončilo ve třídě N1 z 11 přihlášených posádek pouze 6. Z devíti RZ se nám podařilo 7 přesvědčivě vyhrát a s více než minutovým náskokem zvítězit. V prvních 2 RZ jsme měli technický problém s motorem, který jsme odstranili ještě před RZ 3. Vzhledem k tomu, že jsme rychle získávali náskok a v podstatě jme neměli soupeře, absolvovali jsme soutěž s rozvahou a inkriminované úseky jsme tzv. „prodali“. Přesto jsme poškodili výfuk a prorazili nádrž a za časově náročnější výměnu jsme obdrželi penalizaci. V celkovém součtu výsledků v MČR jsme stále 1. a doufáme, že si toto umístění udržíme až do konce sezony. I přes jízdu na jistotu jsme se ve srovnání s vyššími objemovými třídami do 2 litrů umístili se svoji 13ti stovkou 9. ze 30 vozů.

Impromat Rallysprint Kopná 2006 (MČR) - N1 / 2. místo

Další sprintrally v rámci seriálu MČR se tentokrát odehrál ve Slušovicích, v oblasti, kde v každé "druhé" garáži se připravuje auta pro rally a odkud pochází většina závodních teamu. Předem se očekávalo, že tak jako každoročně obsadí ve třídě N1 1. místo král této soutěže téměř domácí Robert Mikulka, který tuto soutěž vyhrává pravidelně. Z 8 RZ jsme sice o pár vteřin 4 vyhráli, ale na původních 4 RZ, které se opakují již několik let, jsme neměli proti Robertovi žádnou šanci. V jedné jeho oblíbené RZ skončil celkově 2. v N a pokořil tak 16ti-stovky i 2-litry. Vzhledem k vysokým nárokům na výkon vozu, který byl na těchto tratích velmi znát, musel Robert Mikulka čas dohánět na přeskocích nepřehledných lesních horizontů a ve „slizkých“ a úzkých lesních úsecích.

Agropa Sprintrallye Pačejov 2006 (MČR) - N1 / 1. místo

Ve čtvrtém závodě seriálu MČR ve sprintrally ( kategorie N1) se nám podařilo přesvědčivě zvítězit systémem start cíl s náskokem 1 a 1 minuty před druhou posádkou Jaroslav Přibyl a Miloš Šeba z Vysočiny, kteří měli náskok na 3. posádku pouhých 0,4 s. V porovnání se silnějšími vozy 1600 ccm a 2000 ccm jsme s naší starší třináctistovkou obsadili 6. místo z 20 startujících.

Autonova Rallye Tišnov 2006 (MČR) - N1 / 2. místo

Tento závod se nám příliš nevedlo, těsně před startem jsme si museli půjčit těžkou baterii od pana domácího z „traktoru“ (auto nedobíjelo), kterou jsme s sebou tahali až do konce závodu, na startu 2.RZ jsme dokonce auto při odpočítávání roztlačovali, pak jsme ještě dořešili další technické problémy a přišlo 2 kolo. Tam jsme sice zrychlili, ale na prvního Hladíka to nestačilo. Třetí kolo jsme zariskovali a nasadili suché gumy, na nich jsme v dešti opatrně doklouzali na 2. místě. Příště budeme muset rozhodně zrychlit!

Agrotec Würth Rallye Hustopeče 2006 (MČR) - N1 / odstoupení z 1. místa

Po 2. RZ jsme byli 1. a náš největší konkurent Jirka Hladík ztratil výletem mimo silnici asi 30s. V RZ 3. jsme se tedy rozhodli jet opatrně. Přestal jsem vymetat příkopy, abychom minimalizovali riziko defektu, bohužel v jedné rozbahněné zatáčce nám držení se za rantl silnice chybělo a vycestovali jsme přímo do stromu, o který jsme prorazili také chladič. Po cca 1km následné jízdy začala stoupat teplota a my byli nuceni se vzdát.

Rallye Vysočina Okříšky 2006 (MČR) - N1 / 2. místo

Sezónu MČR ve sprintrally 2006 zahájila Rally Vysočina 3.– 4.3. Počasí rozpoutalo ruletu především v servisní zóně, kde bohatší teamy připravily sady různých pneumatik. My jsme měli jasno, páteční prolog v centru Třebíče jsme jeli na „slikách“ a v sobotu jsme měli pouze sériové zimní gumy s milimetrovými hroty. Problém byl v tom, že jsme na pneumatikách s hroty neujeli nikdy ani metr a tak první zkušenosti jsme získali v RZ2. To se také projevilo na čase. V RZ2 jsme skončili 5. a dostali jsme 22s od domácí posádky Pavla Přibyla a Miloše Šeby. Neměli jsme problém na sněhu, ale na asfaltu nám to klouzalo a my z toho byli trochu "vykulení". Bylo jasné, že na získávání zkušeností není čas a začali jsme „tahat“. Do konce rally zbývalo ještě 8RZ, ze kterých jsme jich 5 vyhráli. Ztrátu z prologu a RZ2 se nám však na domácí posádku dotáhnout nepodařilo. Získali jsme druhé místo, se kterým jsme s našimi "hrotovými zkušenostmi" ani nepočítali. Krásné třetí místo obsadil Jiří Hladík s Marcelou Dolečkovou. Použil stejné pneumatiky, ale bez hrotů a to byl kaskaderský kousek v prvním kole, což jsme naprosto nevyužili. Naopak do posledního kola mnohé teamy přezovaly na pneumatiky bez hrotů, protože zbytky rozbředlého sněhu byly téměř pryč, ale to už jsme se to naučili i s hroty:).