TEAM
NABÍDKA
TECHNIKA
HISTORIE
FOTO
KONTAKT

Ročník 2008

XXX. Rally Agropa Pačejov 2008 - A7 / 1. místo

Do sedmé soutěže MČR ve sprintrally odstartovalo 97 posádek. Osm měřených testů (RZ) dokončilo bez zásadní havárie nebo poruchy 55 vozů.
Již před zahájením soutěže bylo jasné, že pokud východočeská posádka ve svém tradičním složení opět ovládne třídu A do 2000 cm3, bude právě Pačejov místem, kde oslaví svůj „staronový“ titul. Na Karla s Honzou však čekala až na bratry Šebestovi kompletní špička třídy. Kromě tradičních soupeřů přijel také Jan Vaňáč se svým novým vozem homologace R3. Jan Černý do svého o 120 kg lehčího auta umístil nový motor s výrazně vyšším výkonem a tak nic nebylo jisté.

Karel s Honzou vstoupili do soutěže sice s porouchanou ruční brzdou, ale zato v pekelném tempu. První rychlostní zkoušku přesvědčivě vyhráli a nechali za sebou kromě svých soupeřů i většinu silnějších vozů 4x4. Do druhého kola nastoupili s dostatečným náskokem na druhou posádku ve své třídě. Záhy však mohlo být po obhajobě titulu. Ve čtvrtém testu Honza později zahlásil zatáčku za horizontem. Následovaly hodiny ve stopadesátikilometrové rychlosti, které posádku na úzké silničce mohli značně vytrestat. „Díky štěstí jsme po nekonečně dlouhé otočce (také příkopem) zůstali na silnici. Auto jsme obrátili zpět o 180 stupňů a rychle pokračovali dohnat ztracený čas. Autu jsme moc neublížili a kromě prasklých výfukových svodů a upravené geometrie jelo statečně dál,“ komentuje nakonec spokojeně královéhradecký pilot. Tímto výletem přišla sehraná dvojice o náskok a závod začal v podstatě znovu. Na první místo však soupeře pustili jen na pátém testu a do třetího kola už měli zase pár sekund k dobru. Poslední dvě rychlostní zkoušky ve třetím kole přesvědčivě vyhráli. Vysoké tempo se podepsalo i na celkových výsledcích, Karel s Honzou za sebou nechali kromě dvou továrních speciálů všechny vozy s jednou poháněnou nápravou i většinu výkonnějších vozů s pohonem všech kol.

Vítězové ve třídě N do 1400 cm3 v MČR ve sprintrally z roku 2006, Karel Pohner a Jan Husák vyhráli o rok později všechny soutěže ve třídě A do 2000 cm3 a získali tak titul mistrů české republiky v rally 2007.

Posádka letos obhájila svůj titul ještě před koncem sezóny a stala se opět šampióny ve třídě A do 2 litrů v mistrovství České republiky ve sprintrally.

 
VI. Rally JVP system Prachatice- A7 / 3. místo

V době, kdy zraky rallyových fanoušků vzhlíželi do Německa kroužila v okolí Prachatic kompletní česká rallysprintová špička. V nepříjemném, spíše podzimním počasí přijela pro další body do průběžného hodnocení i královéhradecká posádka ALERT RALLY TEAMu, Karel Pohner navigovaný Honzou Husákem.

Soutěžním náčiním byla jako tradičně černá Honda Civic Type-R třídy A/7, která před závodem prodělal i pár zásadních změn. Před závodem se na voze měnili brzdové destičky a kotouče, ale bohužel až v Prachaticích se přišlo na to, že vůz nebrzdí tak jak by měl. „Zadek“ vozu byl natolik přebržděný, že se dalo brždění srovnat s taháním za ruční brzdu, což bylo zejména na úzkých mokrých cestách katastrofální. V předvečer závodu se celý tým snažil za vytrvalého deště tento problém odstranit, bohužel neúspěšně.

Po třech hodinách spánku se šlo závodit. Karel s Honzou jen silou vůle brzdili rozevlátou Hondu na úzkých cestách před nájezdy do zatáček. Že vše není optimální, naznačoval i čas z první zkoušky. Až čtvrté místo ve své třídě a ztráta sedmnácti sekund na vedoucího Přemka Šebestu byl začátek nevydařeného závodu.

V druhé sekci byl problém již odstraněn, ale ztráta byla natolik velká, že se posádka černé Hondy již boje o přední pozice nezúčastnila. O vítězství v tuto chvíli bojoval pouze Jan Černý a Přemkem Šebestou, který ovšem po šesté zkoušce odstoupil a tak trochu daroval vítězství mladému Černému. „Od začátku bylo zřejmé, že jakýkoliv pokus o stažení naší ztráty by byl marný a představoval by zbytečné riziko. Celkové vedení ve třídě A do 2000 ccm budeme muset obhajovat dál,“ komentuje Karel Pohner, který se v cíli musel spokojit se třetím místem ve své třídě. Královéhradecká dvojice si tedy poprvé za dvě uplynulé sezony neodváží z rallysprintového podniku pohár za vítězství ve své třídě. Záludnost mokrého asfaltu si nakonec na vlastní střeše vyzkoušeli i Stejskal s Trnkou, kteří startovali s Cliem. Na sedmou soutěž sezony se jezdci přesunou do Pačejova.

 
V. Cebia Rally Pelhřimov 2008 - A7 / 1. místo

Tentokrát nám soutěž příliš nesedla. RZ-ty, časové rozvržení soutěže ani počasí nebylo to pravé ořechové. Především jsme však nebyli spokojeni sami se sebou. Celá řada drobných chyb a nesrovnalostí před a v průběhu závodu přispěla ke zbytečné nervozitě i několika „krizovkám“ v průběhu jízdy.

Do prvního kola jsme odstartovali zbytečně s plnou nádrží (cca 30kg navíc) a co bylo horší, odhadli jsme špatně počasí a na převážně vyhřátý asfalt vyjeli na gumách na mokro. Na druhou stranu, jízda dveřmi napřed byla poměrně zábavná až na dva okamžiky, kdy se nám ty dveře vzdálili až příliš daleko od silnice.

Této situace zkušeně využili naši největší soupeři, kteří vyhráli první dvě RZ o 4s a 5s. Naší strategii bylo neztratit více než 20s, abychom v druhém kole mohli provést reparát na suchých gumách. Na třetí RZ klukům však zazlobilo auto a po ztrátě 23s ze závodu předčasně odstoupili.

Do konce závodu jsme nevyhráli už jen jednu RZ, kdy jsme ze samého nadšení z jízdy na suchých pneumatikách v druhém kole, omylem divákům předvedli jedny výstavní hodiny. Až poslední 2 RZ jsme už jeli v klidu a zajížděli celkově 4. časy v A-čkách.

Svoji třídu jsme nakonec vyhráli téměř s dvouminutovým náskokem, jen celkové pořadí mohlo být o několik míst lepší.

 
Eurostroj Rally Tišnov 2008 - A7 / 1. místo

Jak je již tradicí, sprinterské podniky se letos mohou pyšnit startovními listinami, které čítají přes sto posádek. A ani o uplynulém víkendu tomu nebylo jinak. Krásné prostředí i vcelku příjemné počasí přivítalo posádky v okolí Tišnova při již třetím podniku letošní sezony Mistrovství České republiky ve sprintrally.

I zde se sjela v téměř všech třídách solidní konkurence. Černá honda vyhrála ve třídě „áčkových dvoulitrů“ všech 9 RZ (rychlostních zkoušek) a s více než minutovým náskokem na druhou posádku Halala/Štepán s Fordem Focus zvítězila. Škoda, že před cílem musela pro technickou závadu odstoupit posádka bratří Šebestů, která sváděla s Halalou vyrovnaný boj o druhé místo. Třetí místo, obsadila před Rakušany také česká posádka Stejskal/Trnka s vozem Renault Clio Sport.

A jak popisuje náročné podmínky pilot? „Již třetí soutěž letošní sezony jsme absolvovali na opotřebených pneumatikách (nejměkčí směs R1), které na horkém asfaltu mizely doslova před očima. Snažili jsme se ještě v průběhu soutěže odkoupit od konkurence jejich ojeté tvrdší pneumatiky, ale náš rozměr nikdo neměl. Nakonec nás zachránily dešťové přeháňky, které prodloužily životnost obutí našeho vozu až do cíle.

ALERT RALLY TEAM obsadil vynikající 6. místo v celkovém pořadí skupiny A (ze 40 posádek). a 22. místo ze 111 aut v absolutní hodnocení, vnořilo téměř sériovou Hondu hluboko mezi tzv. „čtyřkolky“ (WRC, S2000, N4 - Mitsubishi EVO 6-9 a Subaru Sti) a tovární kyty a S16-tky.

A co bude dál? Nyní se posádka ALERT RALLY TEAMu připravuje na Rally Show, která se koná 21.6. na Všesportovním stadionu v Hradci Králové a bude prakticky jedinou ukázkou černé Hondy ve východních Čechách.

 
Thermica Rally Lužické Hory - A7 / 1. místo

Na sobotní Rally Lužické Hory se tentokrát přihlásilo 153 posádek z Čech, Německa a Polska a její tratě zasáhly také polské území. Výsledky z této soutěže byly započítávány do MČR ve sprintrally i do mezinárodní soutěže LausitzCup. Předseda organizačního výboru Thermica Rally Lužické Hory a zároveň autor trati Jan Halala byl shodou okolností náš největší soupeř ve třídě do dvou litrů a měl na domácí půdě velké ambice na vítězství.

K velké lítosti nás všech havaroval hned v první RZ a my jsme již neměli motivaci naplno závodit. RZ-ty byly krásné, ale stavěné pro opravdu A-čková auta a kamenité úseky po hraničních lesních cestách byly velmi nešetrné k technice. Rozhodli jsme se jet ekonomicky a na jistotu. Desítky vteřin jsme ztratili několikakilometrovou jízdou za pomalejší posádkou před námi, kterou jsme na dlouhých RZ dojížděli o dvě minuty a předjetí na úzkých prašných cestách nebylo příliš reálné. Každopádně se nám podařilo na šotolinových polních cestách nepoškodit auto a získat plný počet bodů za první místo ve třídě a i při ekonomické jízdě si neudělat ostudu 31. místem v absolutním pořadí za čtyřkolkami a vesměs továrními kitovými auty.

Stupně vítězů v naší třídě do dvou litrů byli opravdu mezinárodní. S dvouminutovým odstupem se na druhém místě umístil Teichmann Klaus z Německa s Nissanem Kit Car a třetí příčku se ztrátou 6-ti minut obsadil Chudzinski Pawel z Polska s vozem Seat Ibiza CUPRA.

 
Böttcher Rally Vyškov 2008 - A7 / 1. místo

Letošní sezona začala pro všechny sprinterské posádky teprve po polovině dubna v okolí města Vyškov. Již první podnik sezony naznačil, že série jednodenních soutěžích bude pro diváky i posádky velmi atraktivní. Na stratu se sešlo přes 120 posádek startujících s pestrou paletou odlišných vozů od Škody Fabie WRC až po Dacii Logan.

Mezi hlavní favority s takzvanými „áčky“ patří již druhým rokem Karel Pohner s Honzou Husákem sedlající i v této sezoně Hondu Civic Type-R ve třídě A/7. Po loňském vítězství ve své třídě v MČR v rally nemohla na startu tato posádka, jejíž tým má nový název ALERT RALLY TEAM, chybět.

„Od poslední soutěže 2007 ve Vsetíně, jsme se svoji černou Hondou neujeli ani kilometr a vrhli se do sezony 2008. První letošní testování jsme provedli na RZ1 ve Vyškově a postupně začali závodit. Vše bylo bezvadné a kromě vedení ve své třídě "A7" jsme po RZ6 byli na 5. místě v pořadí skupiny "A" (z 38 posádek),“ říká Karel Pohner ke skvělému začátku. Za vše mluví začlenění se mezi vozy S1600 a N4.

Do cíle zbývala jen poslední sekce a královéhradecká posádka Pohner-Husák měla k triumfu ve třídě „A7“ opravdu jen krůček. Před poslední dvojicí zkoušek však prohrál ALERT RALLY TEAM pneumatikovou loterii a musel se až do konce bát o skvěle rozjeté vítězství.

„Velmi hloupě jsme vyhodnotili začínající průtrž mračen a nechali na autě slicky. Byli jsme asi jediní v celém startovním poli a poslední dvě erzety jsme už bojovali jen o přežití. Na vodě a blátě jsme i na rovných úsecích jezdili dveřmi napřed a auto bylo naprosto neovladatelné. Paradoxně kusy bláta a příkopy pro nás byli jedinou oporou. Nejhorší byly asi rychlé rovné pasáže na asfaltu, kde jsme se vznášeli na vodním filmu a čekali už jen na oporu krajnice. Samozřejmě, že jsme ztráceli desítky vteřin a začali se propadat pořadím. Naštěstí jsme měli z prvních 6 RZ vytvořený dostatečný náskok na nejbližší a výborně jedoucí posádku Halala / Štěpán a ve své třídě jsme tedy i přes tento handicap v posledních dvou RZ získali pohár za 1. místo s rezervou dvaceti vteřin. Ve skupině "A" jsme se nakonec propadli až na 8. pozici,“ komentuje královehradecký jezdec.

A jaké, že jsou plány do dalších závodů? „Na autě bychom potřebovali repasovat několik dílů, ale vzhledem k rozpočtu si to zatím nemůžeme dovolit, a tak budeme doufat, že auto ještě pár soutěží vydrží. Hondu jsme obuli do Matadorů, které jsme koupili ve výprodeji (už měli jenom jednu směs), ale po aktuální zkušenosti si jistě koupíme alespoň dvě gumy na mokro!“ Soutěžní dvojici Pohner-Husák můžete přijít podpořit na květnovou Thermica Rallye Lužické Hory.