FOTO
KONTAKT

Ročník 2009

Rally Krkonoše

Pro královéhradeckou posádku skončila rally v Krkonoších dříve než začala. 1. RZ byla zrušena kvůli nepříjemné havárii Josefa Patáka a ve druhé RZ už Pohnerova závodní Honda byla jen velmi těžce ovladatelná kvůli zadřenému klouby na poloose, která hned ve 3. RZ praskla. „Samozřejmě nás to moc mrzí, protože jsme se na soutěž velmi těšili a byli jsme na ní dobře připraveni“ říká jezdec Karel Pohner.

Video včetně havárie soupeře ve třídě A7 Halaly a stručné zprávy.

Rallye Železné Hory - VIP-A3 / 1. místo

Královéhradecká posádka Pohner a Husák startovala v rámci MČR na Rally Krkonoše. Kvůli roztrženému diferenciálů značky Spoon, skončila tato posádka v této soutěži hned po první RZ a pohárová ambice zůstala nenaplněna.

Již týden po Krkonoších se zkušená posádka přesunula na soutěž Rally Železné Hory v rámci Rallye Cupu (středoevropský pohár). V této soutěži byla pro jezdce s mezinárodní licencí vypsána třída VIP. Tyto posádky byly ve výsledcích, ale nesměly být klasifikovány. Ještě v den přejímky, byla převodovka černé hondy se startovním číslem 2 rozebrána a start byl možný jen díky obchodu TypeR.cz, který zapůjčil Karlovi Pohnerovi nový diferenciál.

„Do Pardubic jsme jeli otestovat auto, které nás poslední dobou trochu zlobilo a vyzkoušet diferenciál LSD Cusco RS 1.5Way. Vše nakonec fungovalo bezvadně, diferenciál od firmy Cusco byl takřka k nerozeznání od závodní „špéry“ a přitom zůstal jako nový. Soutěž překonala veškerá naše očekávání, rychlostní zkoušky byly doslova úžasné, přístup pořadatelů i atmosféra mezi jezdci velmi přátelská. Překvapila nás i vysoká úroveň jezdců a nadupaná a odlehčená auta, která nemusela respektovat přísné homologace,“ hodnotí soutěž Karel Pohner.

Do soutěže bylo přihlášeno téměř devadesát posádek a soutěž dokončilo jen jednapadesát. Pokud by byla královéhradecká posádka Karel Pohner a Jan Husák klasifikována, vyhrála by svoji třídu A do dvou litrů objemu motoru a skončila by na sedmé pozici z padesáti dokončivších posádek v absolutním pořadí.

Horácká Rally Třebíč

Mokrá sprintrally v okolí Telče byla tento víkend překonána. Kdo nezmokl na Vysočině, přijížděl z Třebíče mokrý až na kost. Hned první dvě RZ na nově zařazené soutěži Rally Třebíč byly za podivných okolností zrušeny. Ve skupině A do 2 litrů nechyběla královéhradecká posádka Karel Pohner a Jan Husák, ani dva ze tří továrních speciálů homologace R3 pilotované Jakubem Blahnou a Romanem Štefanem a další soupeři s vozy třídy A7. Ve skupině „A“ odstartovalo 27 posádek.

„.Zkoušky byly dobré, ale soutěž nám od začátku neseděla a nedařilo se nám dostat se do tempa. Přesto jsme ve své třídě vyhráli všechny rychlostní zkoušky a po šesté RZ jsme byli také druzí v absolutním pořadí skupiny A. Třídu jsme vedli s minutovým náskokem a už nebylo kam spěchat. Ale v RZ 8 jsme konečně chytili správné tempo a začali konečně jet.

Bohužel asi 50 m před cílem jsme do poslední zatáčky najeli příliš rychle a klouzali se pod plynem po boku příkopem dvacet metrů, až nám nakonec příkop vykopnul zadek auta zpět na silnici, ale vyjet se nám bez pomoci už nepodařilo. Kromě zbytečně ztraceného vítězství nás mrzí pokažená statistika nehodovosti. Po třech letech jsme poprvé havarovali a ublížili naší Hondě, kterou jsme ještě nikdy ani neškrábli,“ říká zklamaný Karel Pohner, jehož plánovaný debut v Rallye Cupu o nadcházejícím víkendu tedy padl a nyní zrak ubírá směrem k rally Krkonoše.

On board video RZ8 včetně havárie

V absolutním pořadí po 7 RZ byla ještě neporušená černá honda před Škodou Fabii WRC

Rally Vysočina Telč - A7 / 2. místo

V pořadí druhý závod mistrovství ČR ve sprintrally se uskutečnil v okolí Telče. Do soutěže bylo přihlášeno 131 posádek a většina z nich do závodu také odstartovala. Od začátku až do konce soutěže pršelo a rychlostní zkoušky byly náležitě slizké a posádkám nepříjemně ztěžovali jejich situaci.

První RZ byla kvůli složitější havárii Martina Hudce zrušena a tak pro další posádky byla první rychlostní zkouškou RZ2. V tomto měřeném testu byly dlouhé rovné a úzké lesní cesty, ve třetím průjezdu s kolejemi plnými vody, lemované blátem a vzrostlým lesem. To znamenalo žádný prostor pro korekce a rozházená auta hned po prvním průjezdu. Akvaplaning již od rychlosti 150km/h měnil auta na této RZ ve třetím průjezdu na čluny.

Do prvního kola odstartovala královéhradecká posádka s uvolněným pravým „rejdovým“ čepem a přesnost i tak nepřesného sériového řízení s elektrickým posilovačem byla nulová. Od druhého kola s utaženým čepem začala posádka Pohner a Husák stoupat pořadím kupředu.

Po druhém kole byla posádka akcesport.cz druhá nejenom ve své třídě, ale i v „áčkové skupině“. V RZ6 posádka Pohner a Husák dosáhla dokonce 13. čas absolutně. Konečné vynikající patnácté místo v absolutním pořadí začlenilo opět téměř sériovou Hondu mezi řádově lepší tovární speciály a silná auta s pohonem všech kol. 2. místo ve třídě A do dvou litrů a 3. ve skupině „A“ znamená pro posádku akcesport.cz opět skvělý výsledek ve velmi těžkém a nehezkém závodě, kde na startovní rampu dojelo pouhých 71 nepoškozených nebo jen mírně havarovaných vozů.

„Každý kdo tuto soutěž vůbec dokončil si zaslouží uznání. Nic jsme si tentokrát nepřáli víc, než dovést auto vcelku. Už 5.7. nás totiž čeká v Hradci Králové rallyshow.cz a velmi neradi bychom na ní chyběli“ říká závěrem Karel Pohner.

XII. Thermica Rally Lužické hory 2009 - A7 / 2. místo

Do prvního závodu MČR ve sprintrally „Termica rally Lužické hory“ a mezinárodního závodu Lausitz Cup bylo přihlášeno neuvěřitelných 158 posádek. Nechyběli nejlepší čeští jezdci napříč všemi třídami. Václav Pech a Petr Uhel si dokonce vyzkoušeli svůj start za jiný team.

Posádka v barvách AKCESPORT.cz, Karel Pohner a Jan Husák v loňském roce 2008 obhájila svůj mistrovský titul z roku 2007 a nastoupila do nové sezóny opět se svoji Hondou Civic Type-R z roku 2003. Tři nové tovární vozy specifikace R3 pilotované zkušenými posádkami vyděsily teamy se staršími „Ačky“ a vyčistily třídu A do dvou litrů ještě před startem. Homologace R3 se právem obávají i teamy disponující vozy S1600, které dosud „Ačkům“ kralovaly.

Královéhradecká posádka neseděla ve svém závodním autě již osm měsíců a pro své první svezení si vybrala až první rychlostní zkoušku ostrého závodu. Dlouhá přestávka a vypuštění rozbitého šotolinového úseku kvůli nízkému výfuku, plus opotřebení předních brzd ještě z loňského roku stálo posádku v 1. RZ téměř minutovou ztrátu. Hůře dopadl jen domácí jezdec a shodou okolností organizátor této soutěže Jan Halala, který ztratil hodně času kvůli porouchané spojce a ze závodu byl nakonec vyloučen. Po opatrném začátku začala Honda postupně zrychlovat. „Kromě problémů s brzdami v prvním kole jelo auto skvěle. Motor vyladěný Danem Trnkou a nový stálý převod daly naší Hondě maximální dravost a chuť jet,“ říká Karel Pohner.

Chuť dostala i posádka Akcesport.cz a postupně se posunovala pořadím kupředu až na druhou pozici třídy A7 a nechala za sebou dvě obávané R3. Náskok první R3 pilotované posádkou Brynda - Ernst však vyrovnat nedokázala. Držet krok s výkonnějšími a řádově dražšími vozy R3 bude pro královéhradeckou posádku čím dál těžší. Jejich v garáži upravená sériová Honda však stále překonává všechny fyzikální zákony i teoretické předpoklady.